TOPliszt - Liszt Olivér konyhablogja

A házi hummusz-készítés kiskátéja

 A legjobb, ami a csicseriborsóval történhet, hogy hummusz lesz belőle: könnyű, nyárias, kenyérre kenhető étel. És milyen egyszerű ez az átváltoztatás. A csicseriborsókrém készítését ugyanis nem lehet elrontani – ha az ember jól csinálja. Ha már az elején mellényúlsz, akkor viszont reménytelen visszakapaszkodni. Ezért megalkottam a házi hummusz készítésének kiskátéját, a legfőbb buktatók elkerülésére. Természetesen én mellényúlással kezdtem, amikor az első próbálkozásnál nyers csicseriborsót vettem, a konzerv helyett. Az előbbit ugyanis hiába áztattam fél napig, majd főztem egy újabb hosszú délután; habár az eredmény ehető volt (még a szerencsétlen kollégáknak is jutott belőle), de még az is érezte, hogy a hummusznak nem ilyennek kéne lennie, aki soha korábban nem evett ilyet. Vagyis az

1. szabály: a  gyors, egyszerű és tuti hummuszhoz konzerv csicseriborsó kell. Ezt már nem kell főzni, és a konzerv levét felhasználhatjuk (és többnyire használjuk is), ha túl sűrű lenne a krém.

2. szabály: ne hagyd ki belőle az egyik fő összetevőt! Ez a mi esetünkben a tahini, vagyis a szezámmagkrém. Tudom, nem egyszerű beszerezni, és nem is olyan olcsó, de azért 1-2 delikát boltban, keleti fűszereseknél (Lehelen, Pozsonyi út elején) lehet kapni, és egy adag hummuszhoz csak 1-2 evőkanállal kell. Az viszont mind nagyon hiányzik az ízből, színből és állagból egyaránt , ha kispóroljuk.

3. szabály: Bánjunk csínján a fokhagymával és a citrommal. Ha túl sok a fokhagyma, az a baj, ha túl kevés a citromlé, az a baj. Mindkét hozzávaló rettentően fontos a hummuszhoz, de mind kettőt használjuk érzékkel.

A házi hummusz-készítés 3 fő szabálya után jöjjön a közel-keleti konyha kipróbált klasszikusának receptje:

Hozzávalók:

  • 1 konzerv csicseriborsó, 800 gr-os + a levéből egy kevés (vagy 2 konzerv kicsi, 450 gr-os)
  • 2 ek tahini (a mennyiséget a Chili&Vanilíáról nyúltam, és bejött. köszönet érte!)
  • 1-2 gerezd fokhagyma (attól függ, mekkorák a gerezdek)
  • 1 citrom leve kifacsarva
  • kb. fél deci olívaolaj (= 3-4 evőkanál)
  • 1 tk só
  • fél tk római kömény és őrölt piros paprika

Az összes hozzávalót beledobjuk az elektromos aprítóba, vagy turmixgépbe, és szép lassan elkezdjük pépesíteni. Amikor már érezzük, hogy a pürésítés lelassult, hozzáöntünk valamennyi konzervlét (kb. 1 dl-t), és tovább turmixoljuk, amíg egészen homogén és krémes állagot kapunk. Ekkor jön a kóstolás: ha nagyon nem érezzük a fokhagymát, akkor teszünk még bele, ha sótlan, sózzuk, bár a fenti mennyiségek elvileg és gyakorlatilag is kipróbált mennyiségek. Az eredmény egy nagyon könnyed, egyszerű és nyárias ízű mártogatós-kenyérre kenős krém, amit tálalásnál még díszíthetünk friss zöldfűszerrel, leginkább petrezselyemmel. Mi mást kívánhatnánk: legyen béke a Közel-Keleten!

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!