TOPliszt - Liszt Olivér konyhablogja

10 dolog, amit a transz-zsírsavakról tudni kell!

Tudom, picit bulváros ez a cím egy ilyen komoly témához, de az olvasottsághoz hatásvadász címek (is) kellenek.  Írhattam volna azt is, hogy a transz-zsírsav mondjon le, de ennek a blognak mégis csak TOPliszt a címe.
Egy hete, hogy az OÉTI nyilvánosságra hozta azon – Magyarországon az elmúlt években forgalomba hozott – élelmiszerek listáját, melyek a javasolt egészségügyi határértéknél magasabb arányban tartalmaznak az egészségre kifejezetten ártalmas transz-zsírsavakat. A lista felkerült az OÉTI honlapjára, és onnan már gyorsan terjedt a híre neten. Magam is megrökönyödve olvastam pár napja, el is kezdtem összeírni a top10-es killer-listát, tanulságul, valamint elhatároztam, hogy soha többet nem eszem müzli szeletet. A listán ugyanis nem csak Gipsz Jakab Bt.-ék szerepelnek noname termékeikkel, hanem ismert országos gyártók, kereskedelmi láncok (pl. az igaz magyar üzletlánc is), sőt még a fitnesz guru pár terméke is. A listából persze így ebben a formába botrány lett, a gyártók kiakadtak, hogy a tudtuk nélkül került nyilvánosságra egy olyan lista, amiben sok vizsgált termék ma már nincs is forgalomban. (A legfrissebben megjelent cikk erről ITT olvasható!). Mivel a „lerántjuk a leplet” típusú szardobálás tőlem távol áll, inkább úgy döntöttem, a listát nem kommentálom (bár tanulságos!), és inkább csak általánosságban írok a transzzsírsavakról, cégeket és konkrét termékeket nem említve. Mint ahogy az OÉTI-nek is az volt az eredeti terve a közzétett vizsgálati eredményekkel (még ha a kommunikációja nem is volt tökéletes), hogy hiteles tájékoztatást adjon, és felhívja a figyelmet a transz-zsírsavak jelenlétére és veszélyeire a feldolgozott élelmiszerekben. Szóval lássuk, mivel állunk szemben:

  1. Az élelmiszeripari feldolgozás során keletkezett transz-zsírsavak nagyobb mennyiségben kifejezetten károsak az egészségre
  2. A transz-zsírsavak pedig a növényi olajok hidrogénezése során keletkeznek, vagyis nem direkt kerülnek a feldolgozott élelmiszerekbe.
  3. A szerencsétlen növényi olajat azért hidrogénezik, hogy az ezzel előállított élelmiszer tovább elálljon, ne avasodjon, és jobban fagyasztható legyen. Vagyis a hangsúly a tartósításon van!
  4. A növényi olajok (pl. napraforgó, szója) ugyan tartalmaznak jóféle, többszörösen telítetlen zsírsavakat is, ugyanakkor pont a hidrogénezés során ezek nagy része transz-zsírsavakká alakul, és ez már nem buli.
  5. Miért nem buli? A transz-zsírsavak jelentősen növelik a szív- és érrendszeri (keringési) betegségek kockázatát, gyorsítják az érelmeszesedés kialakulását, és emelik a rosszféle koleszterinszintet.
  6. A transz-zsírsavak a fent leírtakból következőleg CSAK feldolgozott élelmiszerekben fordulnak elő.
  7. A legjellemzőbb ilyen élelmiszerek: nagy zsírtartalmú édességek (kakaós tejmasszás, étbevonós, töltött, bevont cuccok), szaloncukrok, nápolyik, linzerek, gesztenyés desszertek, egyes péksütik. Por alapú mártások, levesporok, mikrós pattogatott kukorica, ipari zsiradékban sült ételek (pl. hasábburgonya).
  8. Az OÉTI szerint napi 1g alatti transz-zsírsav bevitel nem jelent kockázatot az egészségre, a WHO ajánlása szerint pedig egy átlagos felnőttnél 2g-nál nem lehetne több a napi trasz-zsírsav bevitel.
  9. Ezzel szemben egy átlagos magyar lakos-polgár-fogyasztó felnőtt 6-8 grammnyi transz-zsírsavat is magába töm naponta. Sőt, ha valaki nagyon szereti az édeset, és nem figyeli, hogy milyen készterméket vesz magához, akár napi 20-25 g-ot betermelhet.
  10. Mi a megoldás? Ne együnk annyi hidrogénezett készterméket, és olajban kisütött fagyasztott gyorskaját. Tessék szépen több zöldséget-gyümölcsöt, és telítetlen zsírsavakban gazdag élelmiszert, halat, olívaolajat enni!!!

10+2: És két jó hír a végére a margarin és fast food függőknek, a tévhiteket szerteoszlatni:

  • A jelenleg hazánkban kapható legsűrűbben használt étkezési margarin legnagyobb részében már nincs is, vagy csak nagyon minimálisan található transz-zsírsav.
  • Ugyanígy az idehaza legnépszerűbb 2 gyorséttermi lánc termékei is ma már nagyon kis részben (a határérték alatt) tartalmaznak transz-zsírokat, ami nagyrészt köszönhető a tengerentúli (nemzetközi) folyamatnak, miszerint erre tudatosan odafigyelve csak nagyon alacsony transz-zsírsav tartalmú zsiradékot használnak fel a sütés során.

A fent említett állítások többsége az OÉTI honlapjáról származik, ahol az említett TELJES LISTA is megtalálható. És ha valaki kellően felbuzdult volna, hogy hogyan élhetne még egészségesebben, lehetőleg 100 évig, íme pár tipp egy nagyon jó kis TED-es előadásból:

Címkék:

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!