TOPliszt - Liszt Olivér konyhablogja

Tökéletes pirított tészta ötfűszeres kacsával

Évek óta kísérletezem a kínai pirított tésztákkal, több-kevesebb sikerrel, azonban valami mindig hiányzott a jin-jang élményhez. A 4 fő ízből (savanyú, keserű, édes, sós) hol az egyik, hol a másik dominált, vagy túl sok volt a szójaszósz, vagy túl kevés a cukor, de legtöbbször túlküldtem csiliszósszal, mert hát a magyar ember csípősen szereti. Szóval általában lőttek az ellentétek harmóniájának és egyéb taoista bölcseleteknek: csak egy egyszerű zöldséges pirított tésztát készítettem, és pont. De mint annyi mindenben az életben, ebben a jin-jangi ízvilágban is szentül hittem, és tudtam, ha egyszer megkóstolom, azonnal felismerem majd: ez az, ezt kerestem! Pár hónapja aztán meglett a heuréka-élmény, és ha már megtaláltam, megosztom Veletek, mert nemcsak hinni szeretnék, hanem tanúbizonyságot tenni is! De miután visszaszálltam a földre, azt is el kell mondjam, hogy e magasztos pillanat megélésekor nem mértem semmilyen hozzávalót mérőkanállal vagy konyhamérleggel. Így az irányt (hozzávalókat) megadhatom, de az úton már Nektek kell végigmennetek, és a Sorsra (Istenre, Szerencsére, Buddhára, Lao-cére) bízni, hogy jól mértétek-e össze az ízeket. A tökéletes pirított tészta méltó feltéte a jin-jangi ízharmóniát szintén nem nélkülöző ötfűszeres kacsamell lett. Melegen ajánlom Mindenkinek ezt a párosítást.

piritott teszta kacsaval

Hozzávalók a tésztához:

  • 1 csomag kínai száraztészta, ami bármilyen ázsiai boltban, de még az *ldiban is kapható (nem rizstészta)
  • sötét szójaszósz
  • rizsbor vagy lime leve
  • szezámolaj (szintén kapható *ldiban is) + földimogyoróolaj
  • barnacukor
  • fokhagyma
  • gyömbér
  • korianderzöld, csiliszósz (opcionális: és ezt most azért írom, mert én baromira tettem volna rá, csak hát a feleségem (a gyerek?) nem nézte volna jó szemmel. Ki tudja, lehet, hogy úgy az egész tao élmény elmaradt volna)
  • A kacsához: csíkokra vágott (bőr nélküli) kacsamell / olaj / 1 ek világos szójaszósz / 1 kk cukor kevés só / 2 kk kínai ötfűszer (csillagánizs, fahéj, édeskömény mag, szegfűszeg, szecsuáni bors keveréke), a legtöbb ázsiai boltban keverékként kapható

Az első 4 fűszer felel a tészta 4 fő ízéért (sós, savanyú, keserű, édes), a másik 3 már csak a ráadás, de azért nem elhanyagolható az ő szerepük sem. A kínai tésztát nem kell főzni, csak leönteni frissen forralt vízzel és fedő alatt állni hagyni 5-10 percig. Ez alatt bőven elő tudjuk készíteni a wokban a jinjani kompozíciót: egy kevés földimogyoró olajat hevítünk (nagy lángon, hiszen wokban dolgozunk, nem a slow food mozgalomban), majd beledobjuk a felaprított gyömbért és fokhagymát, és nem több, mint egy perc alatt kicsit megízesítjük vele az olajat. Ezután jöhet is egy kevés rizsbor vagy egy fél lime leve, a cukor és a szójaszósz, az újabb hozzávalókat pedig egy újabb percig együtt hevítjük. De közben fél szemmel és fél kézzel leöntjük a tésztáról a vizet, és beleborítjuk wokba, hadd sercegjen. Vad dobálgatás és kevergetés jön (stir&fry), ahogy azt a thai látványkonyhákban szokták, majd meglocsoljuk az egészet egy kevés szezámmagolajjal és azzal is jól elkeverjük. 1 perc sercegtetés után az ízek már összerázódtak annyira, hogy elzárhatjuk a gázt és kiönthetjük a wokból a tésztát, hogy megsüthessük benne a kacsát.
Az üres, de alaposan felforrósított wokba kevés olajat öntünk és beleszórjuk az ötfűszerkeveréket, majd egy keverés után dobhatjuk is rá a vékony csíkokra szelt kacsamellet. Fontos, hogy nagyon forró serpenyővel dolgozzunk, hogy a kacsa hamar átpiruljon, a vége felé egy nagyon kevés vízzel is felönthetjük, hogy biztos megpuhuljon a hús. Ízesítésnek jöhet rá egy kevés szójaszósz, cukor, só, tetszés szerint koriander. Ha a kacsa elkészült, az üres wokban még piríthatunk zöldségeket, tetszés szerint répát, újhagymát, paprikát vagy éppen cukkinit és ezt is a kész kacsára dobhatjuk. Ez az egész művelet kacsástul, tésztástul nem több mint fél óra, amihez garantált a 100% Ázsia-élmény, és ha szerencsések vagyunk, a jin-jang harmóniát ajándékba kapjuk hozzá.

Hipp-hopp, jön wok: kínai pirított tészta No.2

 Viva la vega, ez is lehetne akár a következő poszt alcíme, mert az alábbi receptbe egy gramm hús sem kell, de nem is hiányzik belőle. Ha 20 perced van kaját csinálni, szereted a távol-keleti fűszereket, anno kaptál vagy vettél egy wokot, de sosem tudtad, hogy mire használd, és van számodra étel a húson túl, akkor ez egy tuti recept. Én ha valaha is rávenném magam a vegaságra, akkor ezt Indiában vagy Kínában élve könnyen el tudnám képzelni. Ezeken a helyeken annyiféle ízű, illatú és színű fűszert használnak a mindennapi ételekben is, hogy a végén a húsnak semmilyen hozzáadott értéke nincs a fogásban, csak a tudat, hogy húst eszünk. Ha túllépünk ezen a húsos berögződésünkön máris elővehetjük a wokot és a legélesebb késünket.

Hozzávalók:

  • 25 deka kínai száraztészta (hokkien tészta)
  • 1 db répa
  • 15g szárított gomba: fafül- vagy felhőfülgomba, vagy egyéb ázsiai gombaféle
  • ½ vöröshagyma
  • 2 szál újhagyma
  • 1 fokhagyma
  • ½ dl földimogyoró olaj (vagy sima napraforgó, de nem olíva)

És a fűszerek:

½ dl sötét szójaszósz, 3 pici chili paprika (kimagozva), 2 tk reszelt gyömbér, 2 tk nádcukor, 1 löttyintés halszósz, 1 tk szezámmag olaj, 1 ek rizsborecet (vagy ugyanennyi zöldcitromlé)

 

Elsőre majdnem olyan, mint a sarki kínai kifőzdében (nálunk Jóízű Kínai Büfének hívják), megkóstolva mégis más.

Mint minden keverve-sütött wokos ételnél, itt is minden hozzávalót előre ki kell készítenünk és fel kell vágnunk, mert a kaja a wokban pillanatok alatt összeáll. A száraztésztát tegyük bele egy tálba, forrázzuk le vízzel, és hagyjuk állni benne 3-4 percig, ezután szűrjük le. A szárított gombát ugyanígy áztassuk forralt vízbe kb. 6-8 percig, amíg szépen megdagad. A 15g-ot a felsorolásban nem véletlenül írtam, ez egy fél zacskónyi mennyiség az Ázsia Bt.-ben, de 8 perc után akkorára duzzad, hogy kiugrik a tálból is. A zöldségeket vágjuk fel hosszú-vékony darabokra (igen, még az újhagymát is, azonban ennek zöld részét tegyük félre a végére). Ezután jöhet a wok: tekerjük fel csutkára a gázt és öntsük bele az olajat. Ha az olaj elég forró, jöhet bele a fokhagyma, gyömbér és chili, majd rögtön utána a hagyma és a répa. Locsoljuk meg egy kis rizsborecettel + halszósszal és keverjük-dobáljuk-rázzuk a wokot mint a profik. Utána jöhet a gomba majd a szójaszósz, és végül a leszűrt tészta. Az egészet keverjük jól össze és a legvégén öntsük le egy pici szezámmag olajjal és szórjuk meg az újhagyma zöldjével. 15p előkészítés és 5p sütés után friss, ropogós, illatos-fűszeres, autentikus ázsiai gyorskaját kapunk. Tessék kipróbálni!

Ázsiai topliszt No. 2: kínai pirított tészta csirkével & fafülgombával

 Nem régóta írom ezt a blogot, de a kezdeti lendületem máris alább hagyott, és a blogolási szokásaimat felőrölték a hétköznapok egyszerű prózai szükségletei. Egy rendes gasztroblog írásához az elhivatottságon túl a következő dolgok kellenek: szabadidő (sok-sok-sok: hiszen piacra kell menni, ami 6-kor zár, boltba kell menni, haza kell vinni, meg kell főzni, le kell fotózni, de csak világosban lehet igazán, aztán meg kell írni, közben el kell mosogatni), aztán kell ihlet, alapanyag, tiszta konyha, fényképezőgép és egy számítógép. Az elmúlt egy hónapban ezekből a dolgokból legalább egy mindig hiányzott: a témák csak gyűltek és gyűlnek azóta is a fejemben, de vagy megfőzni nem volt kedvem, vagy megírni, vagy ha már mind a kettő meg lett volna, akkor a laptop volt foglalt. Még az a szerencse, hogy – rendszeres és állandó olvasóközönség hiányában – nem tartozom elszámolással senkinek, a saját lelkiismeretemen kívül a kutyát nem izgatja, hogy mikor rakok ki új posztot. (ez persze álszent duma: valójában rettentően szomorú lennék, ha senkit nem érdekelne, hogy miket írogatok.)

Hát most a lelkivilágom megnyugtatása végett jöjjön egy újabb bejegyzés; ezt pedig ismét a nagy kedvenc  távol-keleti konyhának szentelem, pontosabban egy kínai receptnek, aminek legyen a neve:  kínai pirított tészta csirkével és zöldségekkel.

Hozzávalók 4 főre:

  • 30 deka csirkemellfilé
  • 20-25 deka kínai szárított tészta (ázsiai boltokban lehet kapni)
  • 20 deka szárított fafülgomba
  • 1 nagyobb sárgarépa
  •  ½ kaliforniai paprika
  • 1 fej vöröshagyma (hosszú szálakra vágva)
  • 3 ek szójaszósz (lehet világos vagy sötét is)
  •  ½ ek halszósz
  • 1 ek rizsecet / vagy rizsbor
  • ½ dl olaj
  • 1 fokhagyma

          És a fűszerek:

  • 1 tk gyömbér (reszelt vagy szárított)
  • ½  tk szecsuáni bors
  • ½  tk fahéj és szegfűbors
  • ½  tk chili és 1 tk cukor
  • 1 szem csillagánizs (csak mert imádom)
  • friss korianderzöld (ha nincs, akkor persze jöhet a szárított)

Elkészítés:

Az alapszabály ugyanaz, mint a legtöbb wokos ételnél: előbb minden hozzávalót elő kell készíteni, fel kell aprítani, és csak ezután kezdhetünk neki. Először is fogjuk a szárított fafülgombát, amit a legtöbb ázsiai boltban (kivéve a cipőboltokban) lehet kapni, és ezt egy tálba tesszük, majd leöntjük forrásban lévő vízzel és állni hagyjuk. A gombának max. 1 óra kell, hogy a háromszorosára dagadjon és készen álljon a wokozásra. Ugyanígy kell eljárnunk a kínai szárított tésztával (ami csak búzalisztből, sóból és vízből áll), csak ezt elég 3-4 percig állni hagynunk, és utána már lehet is pirítani.

Az olajat felforrósítjuk a wokban, beledobjuk a fűszereket, a gyömbért és a fokhagymát, majd egy  pár másodperc után az apró csíkokra vágott csirkemellet. Meglocsoljuk 1 ek szójaszósszal és nagyobb lángon 1-2 perc alatt megpirítjuk. Ezután a húst kivesszük egy tálba, öntünk még egy kis olajat a wokba és beledobjuk a szintén vékony csíkokra vágott zöldségeket (hagymát, gombát, répát, paprikát, stb). Löttyintünk még egyet a szójaszószból és az ecetből és egy felet a halszószból, majd nem veszünk levegőt addig, amíg a halszósznak a „karakteres” illata nem száll tova az elszívó sötét bugyraiban. Kb. 3-4 perc alatt a zöldségek is megpuhulnak, ha a répát túl rössnek érezzük, akkor az egészre még locsolhatunk 1-2 ek vizet is. Ezután visszadobjuk a wokba a húst és beleöntjük a lecsepegtetett tésztát is. 1-2 perc alatt közepes lángon összeforgatjuk az egészet és a végén megszórjuk korianderrel, mert a zöld szín még hiányzik az összhanghoz, majd meglátjátok. Ha úgy van (és általában úgy van…) hogy nincs otthon friss korianderzöld, akkor még felaprított újhagymát szoktam rádobni a kész kajára. Mindez talán bonyolultnak tűnik, de az előkészületekkel együtt is fél óra alatt megvan a vacsoránk. Van kérdés? Nincs? gondoltam.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!